| T-szrny vadszgp
Azta, hogy Ackbar admirlis a kivl Mon-Calamari stratga nevvel fmjelzett, s a verpinek csodlatos hajpt tudst hirdet Shantipole Project: a B-szrny vadszgp szolglatba llt, mr egy fl vtized telt el. A Galaxis ez id alatt nagyot vltozott. A katonai technolgia fejldse hatalmas lptekkel haladt elre. A modernizci elkerlhetetlen volt s szinte a Szvetsg valamennyi tpusra kiterjedt. Nem volt ez mskppen a B- szrny vadszgpekkel sem. gy ezek legjabb tpusai; az EC 4-es szria gpei, szinte mr csak srknyszerkezetkben hasonltanak a legels szolglatba lltott vltozatokhoz.

Az eltelt vek technolgiai fejldse s a sok ves harci tapasztalatok ltal a B-szrny legjabb genercija immr valban hatkony rombol-csapsmr vadszgpp rett, a Szvetsgi Flotta egyik legjobb tpusv. Az id azonban amely ezt a harci gpet az els vonalba juttatta, bizonyos tpusoknak a hanyatlst hozta. Az elbb-utbb elkerlhetetlen technikai elavuls; a folyamatos korszersts ellenre, utolrte az Y-szrny vadszokat, s gy ezeknek a harci gpeknek az ideje lassan lejr. Mr most is csak kevs egysg repli ezt a tpust s folyamatosan vgleg kivonjk a Flotttl. Persze ezek a vetern replk nem vlnak a thermofzis zzk martalkv, hanem plyafutsukat a planetris Nemzeti Grdk ktelkeiben folytatjk. Az Ysz kivonsa valsznleg hatalmas rt fog okozni, hiszen a maga idejben kivl, multifunkcionlis gp volt, a Flotta igslova. Mindezek a krlmnyek s az, hogy a Bsz EC 4-es feladatkrben kis hjn kinvi a szvetsgi arzenl jelenlegi tpusait, arra indtatta a Flotta vezrkart, hogy egy j harci gp kifejlesztsbe kezdjenek. Kezdeti elvrsknt egy tbbfeladat, nagymret vadszgp tervei krvonalazdtak, amely kpes lehet az Ysz kivonsa utn marad r betltsre, valamint minsgi kiegsztst kpes biztostani a legjabb Bsz tpusok szmra. Az j Kztrsasg politikai vezetse azonban nem sokkal a project megkezdse utn, gazdasgi okokra hivatkozva lelltotta a programot. m a Birodalomi Flotta jjszletsnek aggaszt jeleit ltva, majd az egsz Szvetsget hidegzuhanyknt rt Sluis Van-i csata utn hirtelen mgis megvltozott a vlemnyk s a program jra zld utat kapott.
A fejleszts pr vvel a Szvetsgesek gyzedelmes endori csatja utn kezddtt. Sokan elhittk; s ezt nem is lehet felrni nekik, hiszen oly rg ta vrtk mr, hogy a Birodalom a Hallcsillaggal egytt vgleg atomjaira hullott. m a vezrkari tbornokok egy csoportja msknt ltta a helyzetet. Val igaz, hogy a Birodalom, mint sszefgg szervezet megsznt ltezni, no de korntsem semmislt meg vgrvnyesen. Igaz a Flotta nagy rsze odaveszett az endori csatban, m tbb hadihaj s rombol is inkbb a meneklst vlasztotta, a vadszgpekrl mr nem is beszlve. Msrszt nem szabad elfeledkezni a Galaxis mint egy hromnegyed rszn llomsoz birodalmi csapatokrl sem. A Stratgiai Vdelmi Parancsnoksg, az SDC, ennek teljes tudatban plyzatot rt ki egy j vadszgp kifejlesztsre. Az alapvet clkitzs az volt, hogy egy olyan megfelel teljestmnnyel s fedlzeti tzervel rendelkez harci gp szlethessen mely kpes minsgi kiegsztst biztostani a legjabb Bsz tpusok szmra s amely manverez kpessgvel, fedlzeti elektronikjval a kvetkez generci harci rendszereinek alapjul szolglhat. Mind emellett kvetelmny volt, hogy a vadszgp az addig sok kapitny lett megkesert, Intredictor osztly mlyrcirklk trgrbtinek zavarsra is alkalmas rendszer hordozsra legyen kpes. Az SDC kemny kvetelmnyeket tmasztott, ennek ellenre kt hajgyr is versenybe szllt a projectrt. Az egyik a hres Incom/Subpro, a msik pedig a Kztrsasg irnt felettbb lojlis Tandard cg volt. Miutn a prototpusok elkszltek s a tesztreplsek befejezdtek egyrtelmv vlt az I/S cg modelljnek flnye. Br a kt gp kzel azonos szerkezettel plt, az Incom vadszgpe ersebb, nagyobb tzerej s a Riar Bolt hajtmvnek ksznheten viszonylag hatkonyabb volt. A verseny teht eldlt s az SDC megrendelst adott az elszria legyrtsra.
Az j vadszgp az IS J6-os tpusjelzst kapta. Itt lpett be a kpbe a Kztrsasg s lefjta a programot. Mint ksbb megtudhattuk, a szentus gazdasgi okokra hivatkozva lltotta le a projectet. A legszomorbb azonban az, hogy ez az indokls tulajdonkppen meg is llta a helyt. A hbor utn a Szvetsg valban knz anyagi gondokkal kszkdtt, m ha a tudjuk, hogy fejleszts kltsgeinek nagy rszt az Incom /Subpro maga fedezte a tervezstl a megvalsulsig, ez az indokls mg is rthetetlen. Sokkal rthetbb a lps, ha politikai oldalrl kzeltnk a problmhoz. A vesztes konszern, a Tandard rszvnyeinek nagy rsze ugyanis a szentus befolysosabb tagjainak kezben volt. Azzal pedig, hogy a meccset elvesztettk, a rszvnyek rai hirtelen tl nagyot zuhantak. Nagyobbat, mint ahogy azt, a szlakat a httrbl mozgat hatalmassgok szerettk volna. Az zlettel az Incom tl nagy falatot vgott volna ki a tortbl, s ez megengedhetetlen volt. A program teht rvid idre knyszerpihenre krhoztatott. Aztn pedig bekvetkezett az amitl sokan fltek: a Sluis Van-i csata. Ekkor hirtelen mindenki rjtt, hogy a Birodalom brmennyire is szeretnk volna, nem vrzett el az Endor mellett. Nagyon is l. l, s amg a gykereit is ki nem irtjk, lni is fog. s amg ez be nem kvetkezik addig a Szvetsgnek szksge van modern, hatkony fegyverekre. Olyanokra, mint az Incom IS J6-os vadszgpe. A gazdasgi problmk gy egy-kettre megolddtak s a fejleszts jra zld utat kapott. Ezutn mr gyorsan prgtek az esemnyek. A terveket leporoltk s az I/S megrendelst kapott a sorozatgyrtsra. Ennek ksznheten a Sluisi rajtatst kveten msfl vvel, rekordid alatt a Szvetsg mr t is vette az els pdnyokat, s a Flottnl elkezddhetett a hadrendbe llts… | |