| Freitek / Incom E-szrny vadszgp
- Gyrt: Freitek / Incom
- Mretek: hossz 11 m, fesztv 7 m
- Hajtm: 2 db Freitek F 7-L7 fzis torl hajtm
- Szenzorok: Freitek F5D szkenner
- Fegyverzet: 3 db Taim & Bak T2 lzer gy, 2 db Krupx MG9 torpedvet
A Freitek E-szrny vadszgpt Thrawn admirlis, az j Kztrsasg ellen indtott nagyszabs offenzvja idejn mutattk be. Egy vvel ksbb pedig, mikor a Cs-szr jra elfoglalta pokoli trnjt; hogy a sttsg seregeit vgs csatba vezesse, az j vadszgp mr a Kztrsasgi Flotta vadszerinek kt alkotta.
Az E-szrnyt a korbbi Incom Corporation tervezgrdja lmodta meg, ugyan az a csapat, aki annak idejn a hihetetlenl sikeres X-szrny vadszgpet is megalkotta. vekkel ksbb derlt csak ki, hogy a tervek ismt sikerre tltettek. Az E-szrny vadszgp (ESZV) a valaha rendszerbe lltott legjobb harci replk sor-ba lpett. Az els les bevetsek, mg a legszkeptikusabb Kztrsasgi piltkat is meggyztk, hogy a Flotta ezttal ismt egy tkpes fegyverrendszer birtokba ju-tott. Kezdetben a mr reged A-szrny vadszok felvltsra veznyeltk ket, feladatuk az utnptls szllt konvojok vdelmnek elltsa s a Birodalmi ktel-kek tmadsa volt.
Br az ESZV vgsebessge mr sok birodalmi vadszpiltt mulatba ejtett, az igazi erssge mgsem ez, hanem a nyers tzereje. A hrom darab Taim & Bak T2-es lzer gy; amibl kettt a szrnyak trvgeire, egyet pedig a kabintet fltt rgztettek, teszi igazn flelmetes fegyverr. m az j vadszgpet nem csak lzer-gykkal fegyvereztk fel. Az X-szrnyhoz hasonl mdon, az orr rszbe ptett Krupx MG9 torpedvetk tizenhat darab proton torped vagy ms nem irnytott ra-ktalvedk betrazst teszik lehetv. Tovbb a trzs al szerelt pilonokra a kz-trsasgi arzenl brmelyik modern, replfedlzeti fegyvere felszerelhet. Az AA-7-es tr-tmeglokcis raktktl kezdve az MDS grntvet gondolkon keresztl, a klnbz mlyri s lgkri bombkig igen szles a vlasztk. Ezek a nehzfegyve-rek elegend ert kpviselnek brmely kzepes mret hadihaj vagy helyrsg el-len. gy az ESZV j alternatvt jelenthet a lass s nehezen manverezhet B-szrny vadszgpekkel szemben.
Az j vadszgp egy hosszabb tervezsi folyamat eredmnyeknt szletett meg. A Freitek mrnkei veken t tart fejleszt munkval, tbb technikai jtst felhasznlva alkottk meg mvket. Az eddig hasznlt Carbanti rendszer szenzorokat egy olyan j, sajt fejleszts harcszati-navigcis feldert szkenerrel s az ahhoz kapcsold fedlzeti rendszerrel helyettestettk, ami mr a legmodernebb irnytott raktk vezrlst is lehetv teszi. A hajtmvek szintn a modern kor vvmnyai. Az F-7L7-es motorok, br feleakkork, mint az X-szrny turbini, mgis annl ktszer nagyobb teljestmny leadsra kpesek. E mellet az zemanyag fogyasztsuk sokkal kedvezbb, gy az zemeltets kltsgei alacsonyabbak. Egy msik jts, hogy az Industrial Automaton elavult R2-es droidjai helyett a tervezk, az j R7-es asztromechanikai egysgeket hasznltk fel. Ezek a robotok sokkal kisebbek, mint az R2-esek s igazibl mr nem is annyira droidok, hanem inkbb kompakt kis fedlzeti rendszerek. Az R7-esek tbbek kzt pontosabb hiperugrs szmtsokat s gyorsabb navigcit tesznek lehetv. Br kezdetben sokan ktkedve fogadtk, de az ESZV nagy eldjvel szemben fix, szimpla, alulptett szrnyakkal kszlt. m az enyhn elrenyilazott, negatv V alakban dnttt hordszrnyak mr az els les lgkri replsek sorn bebizonytottk ltjogosultsgukat. A szimpla szrnyak alkalmazsa emellett slymegtakartssal is jrt.
Ha azt mondjk, hogy az B-szrny vadsz a mszaki szemlyzet rmlma, akkor a Freitek kis vadsza minden karbantart lma. A lzergyk fzis talakt dobjaitl kezdve a repulzorgenertor elosztvezetkig minden rszegysge kny-nyen s gyorsan cserlhet. Ennyi pozitvum utn azonban meg kell emlteni nhny negatvumot is. Elszr is a fejleszts kltsgei. Ma mr biztosan tudhatjuk, hogy az E-szrny vadszgp a Kztrsasgi Flotta ltal rendszerbe lltott legdrgbb va-dszgp. Rendszerbe lltsa szmos vltozst okozott a hader szerkezetben. Pl. az Y-szrny gpeket teljesen kivontk az aktv szolglatbl, hogy az zemeltetsk kltsgbl az j, korszer vadszok beszerzst finanszrozhassk. Persze abbl a pnzbl ez mg nem valsulhatott volna meg, gy j nhny ms harci egysg lt-szmt jelentsen cskkentettk s tovbbi tszervezsek is elkerlhetetlenek vol-tak. De addtak ms problmk is. Az els les bevetsek tapasztalatait kirtkelve, a fejlesztknek r kellett brednik, hogy a lzergyk genertoraiban alkalmazott szintetikus Tibanna gz valamilyen rthetetlen mdon, br lassan, de biztosan elszi-vrgott a fegyverekbl, ezltal jcskn cskkentve azok hattvolsgt. A Calmar vdelmre indul E-szrnyak gyin a mrnkknek azonban mr nem volt idejk nagyobb talaktsokat vgeznik. Ezrt azok fegyvereit egyszeren csak tkalibrl-tk, hogy a szoksos gzmennyisg hromszorosval tlthessk fel az gykat. gy a lzer gyk megriztk a hattvolsgukat, de a tltltsek miatt sajnos gyakran ersen felmelegedtek.
| |